Praca reżysera nad filmem dokumentalnym – WYKŁAD

11 PAŹDZIERNIKA 2018 (10:00 – 12:30)

Spotkanie z Andrzejem Fidykiem – wykład “WARSZTAT REŻYSERA DOKUMENTALNEGO”

Zapraszamy na wykład otwarty dotyczący pracy reżysera nad filmem dokumentalnym, który odbędzie się 11 października 2018 w godzinach 10:00 – 12:30 w Centrum Kultury Filmowej AWANGARDA 2 w Olsztynie (SALA ARTE).

Wykład poprowadzi prof. ANDRZEJ FIDYK – reżyser i scenarzysta, autor ponad 40 filmów dokumentalnych realizowanych m.in. dla TVP, BBC, Arte, Canal+ i WDR. Jego najbardziej znane filmy to „DEFILADA”, „KINIARZE Z KALKUTY”, „TANIEC TRZCIN”, „ROSYJSKI STRIPTEASE” i „YODOK STORIES”. Przez kilkanaście lat był szefem Redakcji Filmów Dokumentalnych w TVP 1. Trzykrotnie jego cykle telewizyjne „CZAS NA DOKUMENT”, „MIEJ OCZY SZEROKO OTWARTE” i „OGLĄDAJ Z ANDRZEJEM FIDYKIEM” dostały nagrodę Wiktora, czyli zostały zaliczone do grona najbardziej popularnych programów telewizyjnych w Polsce.

***

Wykład jest elementem szerszego programu filmowej edukacji historycznej „To był lipiec 1945”, realizowanego przez Stowarzyszenie FILMFORUM – producenta WAMA Film Festival w Olsztynie. Ideą projektu jest zaangażowanie odbiorców w proces poznawania polskiej historii za pośrednictwem nowatorskich działań i form komunikacji. Efektem będzie przygotowanie m.in. filmu dokumentalnego opartego na relacjach świadków historii.

Projekt przybliży szerokiemu odbiorcy mało znaną, a zarazem największą w powojennej Polsce zbrodnię stalinowską z lipca 1945 roku. Są też jej inne nazwy: „Obława Lipcowa”, czy „Kolejny Katyń”. Wiemy dziś, że liczące około 45 tysięcy żołnierzy, regularne oddziały Armii Czerwonej oraz jednostki 62. Dywizji Wojsk Wewnętrznych NKWD, wspomaganych przez polskie UB, MO i 160 polskich żołnierzy I Praskiego Pułku Piechoty wkroczyły w lipcu 1945 roku na teren Puszczy Augustowskiej i przeprowadziły zakrojoną na dużą skalę akcję pacyfikacyjną. Zatrzymano ponad 7 tysięcy osób podejrzanych o działalność w podziemiu niepodległościowym, których uwięziono w kilkudziesięciu miejscach. Tylko część aresztowanych w Obławie powróciła do domów. Do dziś nie wiadomo, co stało się z dużą liczbą zaginionych.

***

Organizator: Stowarzyszenie FILMFORUM.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Partnerzy: Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 Roku, Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce.

Patronat: Narodowy Instytut Dziedzictwa.