Ruszył pierwszy etap projektu
“To był lipiec 1945”

“To był lipiec 1945” to program filmowej edukacji historycznej dotyczący wydarzeń związanych z Obławą Augustowską.

W ramach projektu zostanie przeprowadzony kompleksowy cykl działań, w ramach którego zostaną przygotowane: warsztaty filmowe dla młodzieży połączone z programem edukacji historycznej, filmy krótkometrażowe dotyczące Obławy Augustowskiej, serwis internetowy gromadzący i porządkujący wiedzę i archiwalia na temat Obławy oraz uroczysty finał podsumowujący projekt.

Pierwszym etapem projektu jest pozyskiwanie materiałów dotyczących Obławy Augustowskiej w postaci rejestracji wspomnień świadków lipcowych wydarzeń i ich rodzin. W dalszej części  realizacji projektu powstanie film dokumentalny “To był lipiec 1945” o świadkach Obławy Augustowskiej.

Projekt przyczyni się podniesienia tematu Obławy, wciąż finalnie niewyjaśnionego, niewprowadzonego do dyskusji publicznej, stanowiącego trudne i przemilczane zagadnienie, nieprzystające do szerokiej świadomości społecznej. Istotnym elementem projektu będą także inne działania upowszechniające jego efekty, w tym pokaz filmów zrealizowanych przez uczestników projektu w olsztyńskim MULTIKINIE i warszawskim Kinie KINOTEKA.